Hizmetler

Bulut Yük Testleri
LoadStorm "Bulut Yük Testi" aracı, "PERFORM" ile Türkiye'de hizmetinizde. Yük testlerinizi dünyada bulut teknolojilerinde lider konumda olan "Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2)" aracılığıyla ve test danışmanlığımız ile bulut ortamında sizlerin hizmetine sunuyoruz.
Bulut Yük Testi Nedir:
Bulut yük testi, kullanıcıların web siteleri veya web uygulamalarındaki işlemlerin benzetimini gerçekleştirerek web tabanlı yük testi oluşturulmasıdır. Kullanıcıların internet tarayıcılarından yapmış olduğu işlemlerin benzetimiyle  testlerinizi oluştururuz.
Bu işlemlerin çok sayıda sanal kullanıcı tarafından çalıştırılmış ve tekrarlanmış olduğunu varsayarız. Böylece gerçekte kullanıcı trafiğinin web siteniz veya web uygulamanız üzerinde nasıl bir etki yarattığını öğrenmiş olursunuz.
 
 

Bulut Yük Testi Nasıl Yapılır 

 Planla

 Senaryo Oluştur

 Sıraya Koy

 Zamanla

 Çalıştır

 Analiz Et

 

ISTQB metodolojilerine dayanarak uygulamanızı beş farklı performans testi ile gerekli nitelik ve nicelikleri taşıyıp taşımadığını test ederiz.

 
  1. Yük Testi
  2. Stres Testi
  3. Kapasite Testi
  4. Dayanıklılık Testi
  5. Performans Testi            
Bu toplu testlerin sonucunda uygulamanız hakkında somut veriler elde ederek performans çalışmalarında önemli bir adımı birlikte gerçekleştiririz.
 
Performans nasil test edilir ?
  1. Öncelikle yük, stres, kapasite ile başlayıp, dayanıklılık ve performans testleriyle devam eden bir test serisiyle uygulamanızın her bir testin özelliklerine göre, şirketiniz için oluşturulan performans modeline ve sürecine uygun metrikler elde edilir.
  2. Senaryolar ile ilişkilendirilmiş bu sonuçlara göre performans özellikleriniz veya çalışma yükünüz belirlenir.
  3. Uygulamanız, platformunuz, sisteminizin ve iletişim ağınız gibi ana bileşenler başta olmak üzere sonuçlar analiz edilir. 
 
 
Yük Testi:
Uygulamanızın normal veya en yoğun yük durumuna göre test edilmesidir.
 
Stres Testi:
Uygulamanızın  normal veya en yoğun yük durumundan daha fazla olduğu duruma göre test edilmesidir.  
 
Kapasite Testi:
Kapasite testi, yük testinin tamamlayıcısıdır ve sunucunuzun en son başarısız olacağı noktayı belirler.
 
Dayaniklilik Testi:
Dayanıklılık testi, bir grup testin, bir gece boyunca veya günlerce veya haftalarca durmaksızın çalıştırılmasıdır. Amaci ise, kısa aralıklarla yapılan testlerin kaçırmış olduğu hataları yakalamaktır.
 
Performans Testi:
Performans testi genellikle uygulamalarınızın ne kadar hızlı çalıştığının belirlenmesinde veya uygulamanızın iyileştirmeye ihtiyacı olup olmadığının kararında kullanılır.
 

 

18.09.2014